توصیه های برای شستشوی فرش دستباف:

10 تیر 1397

هنگامی که الیاف و پرزهای فرش به یک دیگر چسبیده شده و پرزها حالت نرمی اولیه خود را از دست داده و یا آلودگی کلی پیدا کرد باید آن را شستشو نمود. معمولاً هر دو تا سه سال یک بار بسته به محلی که فرش در آن پهن شده و میزان رفت و آمد برروی آن باید آن را شستشو داد. هرگاه با تکان دادن گوشه ای از فرش ذرات گرد و خاک و الیاف شکسته شده پشم از آن بیرون آمد می توان گفت که زمان شستشوی آن فرا رسیده است.

توصیه های برای شستشوی فرش دستباف:

توصیه های برای شستشوی فرش دستباف:

اکثر ما ایرانی ها تکمیل منزل خود را به واسطه ی پهن کردن فرش در منزل خود می دانیم و اگر خانه ای پر از وسایل باشد اما فرش نداشته باشد ان را غیر قابل سکونت مید انیم و اگر اثاثیه ی منزل ما تکمیل نباشد ، به محض اینکه فرش را در ان پهن کنیم در خانه احساس راحتی می کنیم و این حس را خواهیم داشت که میتوانیم در ان سکونت داشته باشیم .و این مسئله اصلا به قیمت فرش بستگی ندارد .

مقاله مرتبط : بهترین شوینده ها برای فرش و سجاده فرش

 

نکته ی دیگر اینکه شما هرچقدر هم در نگهداری فرش خود کوشا باشید ،باز هم نمیتوانید از کثیف شدن ان جلوگیری کنید .شاید شما جز ان دسته باشید که خودتان را از دیدن فرش دستبافتان بدون روانداز محروم کنید .

اما می توانید از مواد شوینده طبیعی استفاده کرده و هم سلامت فرش خود را تضمین کنید و هم اینکه از پهن بودن فرش دستباف خود و کثیف شدن ان نگران نباشید .

هنگامی که الیاف و پرزهای فرش به یک دیگر چسبیده شده و پرزها حالت نرمی اولیه خود را از دست داده و یا آلودگی کلی پیدا کرد باید آن را شستشو نمود. معمولاً هر دو تا سه سال یک بار بسته به محلی که فرش در آن پهن شده و میزان رفت و آمد برروی آن باید آن را شستشو داد. هرگاه با تکان دادن گوشه ای از فرش ذرات گرد و خاک و الیاف شکسته شده پشم از آن بیرون آمد می توان گفت که زمان شستشوی آن فرا رسیده است.

برای شستشو توصیه میشود برای دوام و ماندگاری بیشتر فرش کمتر شستشو شود و اگر در اثر آلودگی هوا فرش سیاه و کثیف شد می توانید به جای شستن فرش از مواد شوینده دست سازی نظیر ترکیب جوش شیرین با یکی از سه گزینه  آب اکسیژنه ،سرکه ،آب استفاده کنید

 

اما اگرمی خواهید فرشتان را با شامپو فرش بشویید که توصیه نمی شود بهتر است نحوه شستشو با شامپو به صورت زیر انجام شود:

در یک ظرف آب و شامپو فرش را ریخته تا شامپو کف کند سپس  با استفاده از کیسه برنج که از جنس PPسفید کف روی ظرف را برداشه و با آن سطح فرش را از بالا به پائین از جهت خاب فرش روشویی کنید.

و برای اینکه ماده شوینده به مغز فرش نفوذ نکند از پارچه سفید استفاده کنید جهت پاک کردن مواد شوینده از روی فرش.

 

روش پاک کردن لکه های فرش

با استفاده از مواد پیشنهادی زیر دیگر نگران تمیز کردن لکه ها یا مواد ریخته شده روی فرش نباشید.

 

1. جوش شیرین

کمتر چیزیست که نتوان با جوش شیرین و سرکه تمیز کرد. خوشبختانه لکه های فرش هم از این امر مستثنی نیستند. فقط کافیست پودر جوش شیرین را روی لکه فرش بریزید و سرکه سفید را اضافه کنید. بعد از تمام شدن کف حاصل، یک دستمال را که قدرت جذب بالایی دارد، روی فرش بکشید تا سرکه را جذب کند، بگذارید این قسمت خشک شود. با جاروبرقی باقی مانده جوش شیرین را جمع کنید. برای لکه های بزرگ تر از جوش شیرین به تنهایی استفاده کنید. آن را روی فرش بپاشید و حداقل بعد از نیم ساعت جاروبرقی بزنید.

 

2. نمک

مخلوط سرکه و نمک نیز از بین برنده لکه فرش است. این دو ماده را به صورت خمیر درآورید و روی لکه بریزید، بگذارید تا جذب شوند. دستمال مرطوب را روی محل مورد نظر بمالید. بعد از خشک شدن جاروبرقی بکشید.

 

3. بخار

آب را داخل دستگاه بخارشور بریزید. کاتالوگ دستگاه را با دقت بخوانید. در صورت اجازه استفاده از مواد شیمیایی، بهتر است به جای آن از مخلوط آب و سرکه استفاده کنید.

 

4. پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن تمیزکننده فوق العاده ای به خصوص برای لکه های پروتئین و خون است. با ریختن این ماده روی فرش، شاهد از بین رفتن لکه خواهید بود. روی محل مورد نظر آب یا سرکه سفید بمالید.

 

5. استفاده از زمین شور

با استفاده از زمین شور هم می توانید فرش را تمیز کنید. دو پیمانه جوش شیرین را با یک چهارم پیمانه بوره یا تکه های صابون مخلوط کنید. به این مواد 10-20 قطره اسانس معطر دلخواه اضافه کنید. معمولا از اسطوخودوس یا لیمو استفاده می شود. مواد را خوب به هم بزنید و با اسپری روی فرش بپاشید. در مرحله بعد یک چهارم پیمانه آب گرم را با یک پیمانه سرکه سفید مخلوط کنید. زمین شور اسفنجی را داخل آن کنید و روی مواد ریخته شده قبلی بکشید. بگذارید فرش حداقل یک ساعت خشک شود سپس جاروبرقی بکشید.

 

6. پودر ذرت

چه باور کنید یا نه، پودر ذرت هم به تمیز کردن فرش شما کمک می کند. یک پیمانه از آن را با یک پیمانه بوره و یک دوم پیمانه جوش شیرین مخلوط کنید و روی فرش بپاشید. با کشیدن یک پارچه مرطوب یا زمین شور اسفنجی روی فرش آن را تمیز کنید. بعد از خشک شدن جاروبرقی بزنید.

 

سطحی که فرش را روی آن پهن می کنید چه ویژگی باید داشته باشد؟

  1. صاف و خشک و عاری از گردو غبار باشد،اگر سطح گچی و خاکی و آهکی باشد بدلیل قلیایی بودن این مواد باعث تجزیه پشم و ابریشم می شود.
  2. از قرار دادن اشیاء سنگین مانند مبلمان بروی فرش خودداری کنید. چون در اثر زمان این امر موجب فشرده شدن و از بین رفتن فرش می شود و اگر چنانچه مجبور به این کار شدید حداقل ماهی یک باز محل پایه مبل را تغییر دهید
  3. در صورت تردد زیاد بروی ریشه های فرش برای حفظ آن از آسیب دیدگی بهتر است ریشه ها را با پارچه پنبه ای لفافه دوزی کنید.
  4. از مواد سفید کننده برای تمیز کردن فرش استفاده نکنید  چون باعث پوسیدگی زود هنگام آن می شود.
  5. از جاروبرقی برس دار یا جارو دستی برای تمیز کردن فرش دستباف استفاده کنید اما مراقب باشید که اگر از جارو برقی استفاده می کنید در حین جارو کشیدن ریشه های فرش به برس جارو برقی گیرنکند که باعث آسیب به ریشه های فرش می شود.