فرش تشریفاتی

04 بهمن 1398

یکی از نمونه های فرش سجاده ای همان فرش تشریفاتی است که امروزه برای بسیاری از مساجد و هتل ها مورد استفاده قرار می گیرد. اما در این نوشته قصد داریم اطلاعات بیشتری در مورد فرش تشریفاتی و سجاده فرش تشریفاتی را با شما به اشتراک بگذاریم

فرش تشریفاتی


فرش تشریفاتی چیست ؟

 


فرش تشریفاتی همان فرش هایی هستند که امروزه حتی به فرش قرمز فرش هتل ، فرش سمینار، فرش سالن های کنفرانس نیز معروف شده اند.
فرش های قرمز هتلی و فرش های رولی نه تنها در ایران بلکه در تمامی جهان معروفند و مورد استفاده قرار می گیرند .

 

سجاده فرش تشریفاتی


سجاده فرش های موسوم به فرش تشریفات:فرش هایی هستند که نقش و نگار پیچیده ای ندارند و غالبا نقشه های بسیار ساده ای دارند به دلیل شباهت این سجاده  فرش ها به فرش های کناره ای مورد استفاده در هتل ها به آنها فرش تشریفات هم گفته می شود

 

تفاوت فرش سجاده محرابی و فرش تشریفاتی

 

در قالی های متعارف فضا برای فاصله دار بودن دو لچک به حد کافی برقرار بوده ولی در سجاده نماز چون فضا کم و محدود است دو لچک به همدیگر متصل می شوند و شکلی شبیه دیواره محراب مسجد به خود می گیرند و به همین خاطر است که در فارسی به  فرش سجاده ای ، فرش محرابی هم گفته می شود.

 

اهل سنت و فرش سجاده ای محرابی


اما از آنجایی که غالبا اهل سنت از نماز خواندن بر فرش های دارای گل و بوته و تمثال جانداران و اماکن  پرهیز میکردند در مساجد اهل سنت اغلب فرش های سجاده ،طرح فرش های تشریفاتی را به خود گرفتند. فرش های  تشریفاتی ساده بافت هستند و گل و بوته و محراب و ستون ندارند.این فرش ها شباهت زیادی به فرش های کناره دارند. فرش های تشریفات معمولا برای محل هایی استفاده میشود که دارای ابعاد خاصی نیستند و به هر دلیلی استفاده از فرش کامل برای آن مقرون به صرفه نیست مانند راهرو ها ، راه پله ها و یا در محل هایی که  فرشی با ابعاد مشخص تمام فضا را پوشش نمیدهد برای افزایش یکپارچگی محیط استفاده میشود.
اصطلاحا به حاشیه پایین فرش های مساجد اهل سنت "جای پا"  گفته می شود، چون  نمازگزاران روی این قسمت از فرش مسجد می ایستند و صفوف نماز خود را تنظیم می کنند. تفاوت فرش  سجاده ای تشریفاتی یا همان فرش نماز خانه ای تشریفاتی که اهل تسنن از آن استفاده میکننند با فرش تشریفاتی معمولی در این است که در  این سجاده فرش ها "خط پا"  قسمت بیشتری از فرش را به خود اختصاص میدهد.

 

مشخصات و ابعاد فرش تشریفاتی :


عرض فرش های سجاده ای محرابی و فرش تشریفاتی نماز خانه ای  1.25 متر است اما  عرض رول فرش های تشریفاتی، از قاعده ثابتی پیروی نمی کند و با توجه به  مکانی که قرار است فرش تشریفات در آن پَهن شود،بافته می شود.
فرش تشریفات غالبا در دو کیفیت 500  شانه و 700 شانه بافته می شوند. فرش تشریفات 500 شانه با تراکم بالا در صورتی که دارای  خاب فرش ( ضخامت ) کافی باشد نسبت به فرش  تشریفات 700 شانه مناسب تر می باشد، چون در فرش های 700  شانه امکان افزایش خاب فرش وجود ندارد و هرچه تراکم فرش بالاتر می رود خاب فرش پایین تر می آید.


گروه صنعتی سجاده باف کاشان تولید کننده فرش های سجاده ای، فرش، فرش مخصوص مسجد، فرش تشریفاتی و... با ارائه مشاوره رایگان در خدمت شماست. شما میتوانید از طریق سایت سجاده باف نیز اطلاعات لازم در مورد انواع سجاده فرش، خرید سجاده فرش، ... را به دست آورده و با مناسب ترین کیفیت و قیمت فرش سجاده ای  بخرید.