۷ نکته طلایی در مورد خرید فرش

20 مرداد 1397

به هنگام خرید فرش اعم از ماشینی و نوع دستباف آن باید نکاتی را مد نظر گرفت که ما به چند مورد از آنها اشاره میکنیم

 ۷ نکته طلایی در مورد خرید فرش

به هنگام خرید سجاده فرش یا خرید فرش ماشینی  اعم از ماشینی و نوع دستباف آن باید نکاتی را مد نظر گرفت که ما به چند مورد از آنها اشاره میکنیم

 

  1. به طور معمول در ایران برای بافت فرش ماشینی از اکریلیک استفاده می شود که هم تولید پرز می کند و هم گاهی  ایجاد حساسیت  میکند.ولی در کشورهای دیگر از BCF استفاده می کنند که هم مقرون به صرفه است و به طورمعمول در صورت تماس کمتر ایجاد حساسیت میکند.بنابراین اگر دچار حساسیت یا مستعد آن هستید،کمتر سراغ فرش ماشینی بروید.

 

  1. چند سالی است فرش هایی مرسوم به فرش های بلژیکی وارد کشور شده اند که به دلیل نازک بودن و استفاده از نقش های اصیل ایرانی مانند «خشتی» از آنها استقبال بسیاری شد ولی این فرش ها مشکلاتی هم درپی دارند، جنس فرش های بلژیکی از ویسکوز و مواد است و پشت آن لاتکس وجود دارد که باعث می شود تا حدی به زمین هم بچسبند، به همین دلیل شستشوی آنها بسیار سخت است و بعد از شستشو چون لاتکس از بین می رود و بافت آن گلوله گلوله می شود. شستشوی این فرش ها بسیار حساس است و به دقت و مهارت زیادی نیاز دارد بنابراین باید حتما به قالیشویی بسیار مطمئن و ماهر سپرده شود یا خشکشویی شود. این فرش ها آنقدر نازک هستند که بهتر است با کفش یا صندل روی آنها راه رفت چون راحت نیستند.

 

  1. قبلا فرش های ماشینی روی کف پوش های مثل ،پارکت،سرامیک و ... سر می خوردند ولی امروزه دور تا دور آنها چرم دوخته می شود و این چرم حکم ترمز فرش را دارد و مانع سر خوردن آن می شود، بنابراین هنگام خرید به این ویژگی باید توجه کنید.

 

  1. به فرش ماشینی 700 شانه به بالا دستباف گونه هم گفته می شود و اگر پشت آنها را نگاه کنید، بسیار شبیه فرش دستباف است.

 

5.. در حال حاضر فرش های ترکیه، هند و چین هم در بازار وجود دارد که از نقش گل تا طرح های کوبیسم در آنها دیده می شود. کیفیت و جنس این فرش ها با فرش های ماشینی ایرانی تا حدود زیادی یکی است بنابراین به دلیل قیمت بالای دلار، خرید آنها چندان به صرفه نیست.

6.فرش های ماشینی موجود در بازار معمولا ۵۰۰، ۷۰۰، ۹۰۰، ۱۰۰۰ و ۱۱۰۰ شانه و با تراکم های ۱۰۰۰، ۱۲۰۰، ۱۴۰۰، ۱۷۰۰، ۲۰۰۰، ۲۲۵۰، ۲۷۵۰ هستند؛ اگر به زیبایی فرش اهمیت می دهید باید فرشی که شانه و تراکم بیشتری دارد انتخاب کنید ولی اگر می خواهید دوام بیشتری داشته باشد، برخی فرش های ۵۰۰ شانه با تراکم ۱۲۰۰ یا ۱۰۰۰ مناسب تر هستند. علت دوام کمتر فرش های ۷۰۰ شانه این است که نخ آنها لطیف تر است و کمی نازک تر هستند. البته این کاهش ضخامت خیلی زیاد نیست.

 

  1. در چین شهری به نام «کاشان» وجود دارد که فرش های دستباف با طرح و نقش ایرانی تولید می کند. این فرش ها آنقدر به فرش های ایرانی شبیه هستند که گاهی فروشندگان خبره را هم به اشتباه می اندازد و تشخیص آنها بسیار مشکل است، بنابراین حتما با توجه به تفاوت قیمت این فرش ها با فرش ایرانی به این نکته توجه کنید.